Ratios and Rates - unit rates, reducing ratios, equivalent ratios & unit prices

Grade Levels
5th - 7th, Homeschool
Standards
Resource Type
Formats Included
  • Zip
  • Google Apps™
Pages
18 pages
$4.00
$4.00
Share this resource
Includes Google Apps™
The Teacher-Author indicated this resource includes assets from Google Workspace (e.g. docs, slides, etc.).

Also included in

  1. This SKILLS math mystery bundle contains all of my skill/concept focused math mysteries for 6th Grade up to date! Make math fun and exciting with these engaging activities that will motivate even some of your most reluctant learners.Easy prep! Just Print & Solve! Or go paperless with the new Goo
    $35.20
    $44.00
    Save $8.80
  2. These fun math mystery activities will get your students excited about doing math! Math Mystery bundle of TEN Math Mysteries for GRADE 6, Engage and motivate your students to review a variety of math skills with these ten fun math mysteries.Below I have listed the TEN math mysteries included in thi
    $36.00
    $40.00
    Save $4.00
  3. Math Mysteries the COMPLETE collection for 6th Grade. This complete math mystery bundle contains all of my math mysteries for Grade 6 up to date! Make math fun and exciting with these engaging activities that will motivate even some of your most reluctant learners.Easy prep! Just Print & Solve!
    $96.39
    $137.70
    Save $41.31
  4. This Complete Math Mystery Tri-Grade Bundle contains all of my math mysteries currently in the range available for Grades 4, 5, and 6!Make math fun and exciting by adding a mystery twist to your worksheets. Your students will gain lots of math practice, while also developing their critical thinking
    $378.08
    $472.60
    Save $94.52

Description

Ratios and Rates, This common core aligned Math Mystery (Grade 6) “Case of The Rogue Runner” will engage your students to practice and review ratios and rates in a fun way. In this math mystery, students must solve a variety of ratio and rate math questions to reveal clues which help them discover the identity of the Rogue Runner!

Easy prep! Just Print & Solve! Or go paperless with the new Google Slides option provided within your download.

NEW - Distance Learning Update: I've added a Word Document within the folder that contains a Google Doc link to share this resource with your students via Google Classroom or Drive. Parts of the pages are editable so that your students can complete without having to print the pages. Please note, you will need to make a copy of the Google Slides to your drive before you can edit.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

An optional video hook is now available that you can use to set the stage to engage. It can be viewed for free at the link below:

CLICK HERE to VIEW Video Hook

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Preparation

- No Prep required! Print the student pages, staple or place

in a folder, and your students are set to go.

- Have the video hook ready for viewing at the start of the

lesson on an IWB, iPad or computer monitor screen.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Math Skills Required to Unlock Clues

There are five clues to crack to solve the mystery:

- Clue 1: Writing ratios to describe objects in a picture

- Clue 2: Unit Rates

- Clue 3: Reducing Ratios

- Clue 4: Unit Prices (with fractions and decimals). I have provided a customary unit and metric unit version for this clue.

- Clue 5: Equivalent Ratios

Students must use critical thinking skills to figure out what the clue is telling them to eliminate from the list of possibilities.

----------------------------------------------------------------------------------------------

Multiple Uses

- Suitable for independent, pairs, or group work.

- Use as part of your math centers, add to your sub tubs, make it part of your early finisher tasks, give for homework, or make it part of your classroom practice/review sessions.

I recommend pacing this activity by giving students one clue at a time. Once the whole class has completed a clue, then move on to the next clue either within the same lesson or the next math session. New math content presented? Make a lesson out of it by modeling the math before diving into the clue. I like to say, "we must learn something new before attempting the next clue."

-----------------------------------------------------------------------------------------------

How long will this activity take?

Time to complete will vary anywhere between 30mins - 2 hours or more! It mainly depends on how familiar your students are with the math mystery format, as well as how difficult they find math skills covered in the particular mystery. Please check the math skills outlined in the clues above to help determine suitability for your class.

----------------------------------------------------------------------------------------------

Add extra motivation with this Detective Rank Chart Download the Mystery Record & Rank Chart FREEBIE HERE

----------------------------------------------------------------------------------------------

Bundle and Save!

COMPLETE Math Mystery Bundle for GRADE 6

HOLIDAY Math Mystery Bundle {GRADE 6}

SEASONS Math Mystery Bundle Pack (GRADE 6)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Not sure what a math mystery is? CLICK HERE to watch a video about Math Mysteries.

------------------------------------------------------------------------------------------------

TRY A FULL FREE MATH MYSTERY HERE (GRADES 1 - 6 DIFFERENTIATED BUNDLE)


Browse the 6th Grade Range:

>>Download the FREE 6th Grade Math Mystery Checklist here<<

>> CLICK HERE to follow my store <<

-------------------------------------------------------------------------------------------------

For more ideas, activities, and resources, follow my store (by clicking the little green star) to stay updated on new releases. We can also stay connected via:

Blog

Pinterest

Facebook

_________________________________________________________________

>> CLICK HERE to follow my store <<

__________________________________________________________________

Thank you!

Mrs. J.

© 2018

Total Pages
18 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
N/A
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

Standards

to see state-specific standards (only available in the US).
Solve unit rate problems including those involving unit pricing and constant speed. For example, if it took 7 hours to mow 4 lawns, then at that rate, how many lawns could be mowed in 35 hours? At what rate were lawns being mowed?
Make tables of equivalent ratios relating quantities with whole-number measurements, find missing values in the tables, and plot the pairs of values on the coordinate plane. Use tables to compare ratios.
Understand the concept of a unit rate 𝘢/𝘣 associated with a ratio 𝘢:𝘣 with 𝘣 ≠ 0, and use rate language in the context of a ratio relationship. For example, “This recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar.” “We paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger.”
Understand the concept of a ratio and use ratio language to describe a ratio relationship between two quantities. For example, “The ratio of wings to beaks in the bird house at the zoo was 2:1, because for every 2 wings there was 1 beak.” “For every vote candidate A received, candidate C received nearly three votes.”

Reviews

Questions & Answers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up